Нова мастильно-охолоджуюча емульсія-концентрат для механічної обробки металів та інших матеріалів

Емульсія-концентрат, інакше емульсол-концентрат типу “масло у воді”, “Рапломол-ЕІТ2” розроблена і виробляється лабораторією компози¬ційних і мастильних матеріалів Хмельницького національного університету (м. Хмельницький) на основі хімічно-модифікованих технічних рослинних олій і невеликої кількості дешевих мінеральних масел без присадок (в т.ч. і регене-рованих). Емульсол містить спеціальну протизношувальну і протизадирну при¬садку, одержану також на основі рослинних олій.

Документація, яка засвідчує і характеризує новий емульсол:

− Патент України № 980401809 від 05.03.1999 р.; Патент України 59420 С “Пластична паста подвійного призначення для процесів механічної обробки металів” від 15.11.2004 р.;

− Токсиколого-гігієнічний паспорт (Інститут медицини праці, м. Київ), затверджений головним санспідуправлїнням МОЗ України;;

− Висновок Держекобезпеки, затверджений Держуправлінням по Хмельницькій області;

− Технічні умови ТУ У 38.101.02071234-98, затверджені Держцент-ром стандартизації, введені в дію 01.03.1999 р.

Екологічні і санітарно-гігієнічні аспекти використання нового емульсола. Новий емульсол є, безперечно, екологічно чистим продуктом, ос¬кільки одержується на основі рослинних олій. В перебігу експлуатації а про¬цесах обробки використовується до практично повного вичерпування. Невеликі залишки емульсола можуть використовуватись як ефективний миючий засіб і далі зливатись а міську каналізацію. Це означає, що відпадає необхідність в резервуарах-накопичувачах для відпрацьованих емульсолів (як наприклад, “Ера-90”, “Касірол” тощо). Емульсол повністю безпечний по відношенню до пра¬цюючого персоналу: не викликає подразнень дихальних органів, очей, шкіри; має слабке безпечне випаровування і слабкий приємний залах.

Промислові випробування і техніко-експлуатаційна характерис¬тика. Промислові випробування проводились на таких добре відомих під-приємствах міста Хмельницького: АК “Адвіс”, ВАТ “Укрелектроапарат”, ВО “Но¬ватор”.

Випробування показали, що новий емульсол “Рапломол-ЕП2” забез-печує необхідний рівень технологічної І економічної ефективності процесів. Емульсол нині поставляється АК “‘Адвіс” та декільком фірмам.

На основі емульсола-концентрата безпосередньо на метало-обробних виробництвах готують робочий розчин шляхом розведення концентрату питною водою помірної твердості у співвідношенні в інтервалі від 5 до 9, залежно від теплонапруженості процесів, за умови інтенсивного пе¬ремішування на протязі 10–15 хвилин.

Робочий емульсол забезпечує високоефективний теплоз’єм та змащування, зменшення силових параметрів обробки і зносу ріжучого і іншого інструмента. Емульсол не викликає корозійних процесів сталей і кольорових металів та сплавів.

Лабораторія пропонує також інші матеріали на основі рослинних олій:

− мастильно-охолоджуючу пасту для холодних та помірно-теплових процесів обробки металів тиском (штамповка, протягування, волочіння тощо);

− ефективні технічні миючі засоби типу пасти чи концентрації емульсії (за бажанням замовника);

− універсальну (поліфункціональну) присадку до дешевих базових мастил типу індустріальних чи регенерованих, що дає можливість готувати нові високоякісні трансмісійні масла, гідравлічні рідини та пластичні мастила.

Адреса розробника і виробника:
29016, вул. Інститутська, 11
Хмельницький національний університет.
Автору – доценту Кириченку В.І.

Тел. (038-22)67-55-24. Факс (03 8-2)67-42-65.