Аспіранти ОНП «Прикладна механіка» – перші аспіранти в Україні, які успішно склали міжнародні іспити з методів розрахунку машин та конструкцій на міцність у SOLIDWORKS Simulation

Ще минулого року в нашому університеті вперше в Україні для здобувачів вищої освіти було проведено успішні міжнародні сертифікаційні іспити SOLIDWORKS Simulation Associate – на знання сучасних методів розрахунку машин та конструкцій на міцність, а в січні поточного року, під час зимової сесії, такі іспити були проведені також для аспірантів ОНП «Прикладна механіка», які стали першими такими аспірантами в Україні. Знання таких методів є важливим інструментарієм, що закладають фундамент для виконання аспірантами наукових досліджень.

Маючи з 2009 року статус сертифікаційного центру від світового лідера – компанії Dassault Systémes (Франція), та вже 19-річний досвід впровадження ліцензійного SOLIDWORKS в навчальному процесі, на сьогоднішній день у нас в університеті проведено найбільшу кількість офіційних сертифікацій SOLIDWORKS серед закладів вищої освіти в Україні. Крім нашого університету, право проведення сертифікаційних іспитів протягом останніх років отримали ще декілька українських університетів, проте на сьогоднішній день для здобувачів освіти в Україні зазвичай проводяться лише іспити з 3D-моделювання.

На відміну від цього, в нашому університеті вже другий рік проводиться сертифікація наших здобувачів освіти також з розрахункових інженерних модулів SOLIDWORKS Simulation, що є суттєво складнішою задачею, оскільки передбачає також наявність знань не тільки з SOLIDWORKS, але й з прикладної механіки, опору матеріалів та машинознавства.

Впродовж осіннього семестру аспіранти освітньо-наукової програми «Прикладна механіка» першого курсу навчання (група ПМЕХас-24-1) вивчали дисципліну «Методи проєктування та розрахунку машин і конструкцій» (викладач – проф. Харжевський В.О., який також є гарантом відповідної освітньо-наукової програми). В рамках цієї дисципліни аспіранти, зокрема, вивчали сучасні методи інженерного аналізу, що використовуються для розрахунку машин та конструкцій на міцність з використанням системи інженерного аналізу SOLIDWORKS Simulation.

Після завершення курсу, аспірантам було запропоновано скласти міжнародні сертифікаційні іспити “SOLIDWORKS Simulation Associate” від компанії Dassault Systémes – на знання як теоретичних основ, так і практичних аспектів з розрахунку машин та конструкцій на міцність. Такі ж іспити складають здобувачі вищої освіти, в т.ч. аспіранти у провідних університетах світу.

Міжнародний сертифікаційний іспит SOLIDWORKS Simulation Associate (CSWA-Simulation) складається з 20 завдань, з них 3 розрахункових задачі, які потрібно виконати безпосередньо з використанням програмних засобів Simulation, а також ряд теоретичних питань, які в першу чергу стосуються не самого програмного забезпечення, а теоретичних питань, що розглядались аспірантами в профільних курсах, зокрема в дисципліні «Методи проєктування і розрахунку машин та конструкцій». Заняття та іспит проходили в університетському центрі SOLIDWORKS (3-103).

Іспит містив такі теми:

– статичний аналіз матеріалів в лінійній пружній зоні (коли матеріал деталі підкоряється закону Гука);

– теоретичні основи опору матеріалів;

– метод скінченних елементів, критерії вибору типу скінченних елементів;

– використання різних розрахункових методів, способи задання контактів;

– оптимізація конструкцій за результатами аналізу на міцність.

– розрахунок деталей з листового металу та зварних металоконструкцій;

– особливості створення математичних розрахункових моделей у SOLIDWORKS Simulation.

Сертифікаційні іспити SOLIDWORKS Simulation складали всі аспіранти першого курсу групи ПМЕХас-24-1 (освітньо-наукова програма – «Прикладна механіка»), а саме:

1. Божек Роман;

2. Бялик Михайло;

3. Гребенюк Богдан;

4. Свачій Олег.

Слід також зазначити, що навчальна дисципліна для аспірантів передбачає огляд методів 3D-моделювання у SOLIDWORKS на рівні, достатньому для проведення необхідних розрахунків у SOLIDWORKS Simulation, проте троє аспірантів, а саме Божек Роман, Гребенюк Богдан та Свачій Олег окремо вивчали SOLIDWORKS на попередніх рівнях вищої освіти та свого часу успішно склали також сертифікаційні іспити базового рівня з 3D-моделювання – Certified SOLIDWORKS Associate.

У результаті організованого іспиту, всі аспіранти успішно справились з екзаменаційними завданнями та отримали сертифікати SOLIDWORKS Simulation Associate міжнародного зразка:

Зазначимо, що для отримання сертифікату Simulation Associate потрібно було набрати 70 балів зі 100 можливих, проте загалом аспіранти показали високі результати на іспиті, зокрема Божек Роман набрав максимально можливу кількість балів – 100 (20 правильних завдань з 20, скріншот результатів – зліва), а Гребенюк Богдан – 94 бали (18 правильних завдань з 20, скріншот – справа).

Отже, на сьогоднішній день в Україні є 13 сертифікованих спеціалістів рівня SOLIDWORKS Simulation Associate, проте наш університет є в даний час єдиним ЗВО, де була проведена сертифікація саме здобувачів освіти, а не тільки викладачів, що підтверджує високий рівень їх підготовки.

У міжнародній базі SOLIDWORKS щодо України на даний час статистика така:

Важливою передумовою для організації навчального процесу на відповідному рівні є рівень компетенцій викладачів, для яких рекомендується проходити не тільки сертифікацію базового рівня з розрахункових модулів (Simulation Associate), але  й професійного – Simulation Professional, крім того існують також окремо професійні іспити з використання методів обчислювальної гідрогазодинаміки (Flow Simulation Professional) – що особливо важливо саме для аспірантів, оскільки відповідний функціонал SOLIDWORKS Flow Simulation може успішно використовуватись ними для проведення досліджень та числових експериментів в рамках їх дисертаційних робіт.

Що стосується сертифікації професійного рівня з розрахункових модулів SOLIDWORKS, в Україні загалом проведено лише 6 таких успішних сертифікацій, 5 з них стосується викладачів українських університетів, зокрема з них:

– 3 сертифікаційних іспити професійного рівня пройшли викладачі Хмельницького національного університету: проф. Харжевський В.О. (Simulation Professional та Flow Simulation Professional), а також доц. Марченко М.В. (Flow Simulation Professional).

– 2 сертифікаційних іспити професійного рівня (Simulation Professional таFlow Simulation Professional) пройшов 1 викладач Національного технічного університету «Харківський політехнічний iнститут».

– 1 сертифікаційний іспит професійного рівня Simulation Professional пройшов співробітник компанії Softico (softico.ua – компанія є авторизованим представником SOLIDWORKS в Україні).

Отже, на сьогоднішній день Хмельницький національний університет є одним з лідерів в Україні у впровадженні сучасних інформаційних технологій SOLIDWORKS в інженерно-технічній освіті України.

Вітаємо наших аспірантів освітньо-наукової програми «Прикладна механіка» з успішною сертифікацією SOLIDWORKS Simulation Associate та отриманням міжнародних документів, які підтверджують високий рівень фахових знань. Бажаємо подальших успіхів!

За інформацією центру SOLIDWORKS